Kategoria: 

DOBRE TŁUSZCZE SĄ JAK LEKARSTWO

Paradoks, z którym się skutecznie zmierzyliśmy polegał na uświadomieniu sobie, że tłuszcz może być jednak zdrowy. I że jest niezbędny dla naszego organizmu, aby ten mógł zwiększyć przyswajalność między innymi witaminy A, D, E i K, które rozpuszczają się właśnie w tłuszczach. Problem tkwił tylko w tym: ile i jaki tłuszcz?

Ile tłuszczu potrzebujemy?

Do zachowania zdrowia i optymalizacji wagi dorosła osoba potrzebuje średnio 70 g tłuszczu, czyli 4-6 łyżek dziennie. Pamiętaj jednak, że tłuszcz to nie tylko smalec, olej czy masło. Tłuszcz „ukrywa się” w mięsie, serach, rybach, ziarnach, orzechach, a nawet w niektórych owocach.

W dostarczanych organizmowi tłuszczach istotne są dwojakiego rodzaju kwasy tłuszczowe:

Fota: zdrowe oleje_Jola

NASYCONE – organizm  może je sam wytworzyć, nawet gdy nie dostarczamy ich wraz z pożywieniem. Są potrzebne do sprawnego funkcjonowania, ale śmiało – bez wielkiego uszczerbku dla zdrowia – możemy ograniczyć spożywanie produktów, które je zawierają. Tym bardziej, że owe nasycone kwasy tłuszczowe zwiększają poziom złego cholesterolu we krwi.

Do produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe zaliczamy pełnotłuste: żółty ser, mleko, masło, śmietanę, lody, mięso, wędliny, skórę i tłuszcz z drobiu, smalec.

NIENASYCONE – dzielone na kwasy tłuszczowe jednonienasycone (organizm sam może je wytworzyć) oraz wielonienasycone – ich z kolei organizm człowieka wytworzyć nie potrafi i dlatego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Do tej grupy należą Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNTK), które dalej dzielą się na 2 grupy: kwasy omega-6 i kwasy omega-3. 

To brzmi może nazbyt naukowo, ale warto tę część diety przyswoić sobie bardzo starannie. To ona może współdecydować o stanie naszego zdrowia i wyniku odchudzania…

Nienasycone kwasy tłuszczowe występujące w oleju nie zwiększają poziomu cholesterolu we krwi. Co więcej, zawarte w nich kwasy omega-3 i omega-6 są bezcenne podczas odchudzania, bo pomagają w zbijaniu wagi, zapobiegając jednocześnie atakom głodu. Powinniśmy jeść więc takie potrawy, w skład których wchodzą oleje roślinne. Na pierwszym miejscu stawiamy te oleje, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Najlepsze są w swojej naturalnej postaci – tłoczone na zimno i nienaruszone przez proces rafinacji. Kwasy omega-3 chronią nas między innymi przed miażdżycą, zapaleniem stawów, astmą oraz poprawiają pamięć.

Które oleje pomogą twojej diecie?

Olej kokosowy pobudza przemianę materii i poprawia trawienie.

Olej słonecznikowy zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe.

Olej sojowy, olej kukurydziany i różne oleje z wielu rodzajów orzechów są dobrym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Źródłem NNKT są także: oleje lniany, rzepakowy

Do bardzo dobrych tłuszczy należy też oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia „extra virgin”.

Oleje i oliwy to ważny element naszej diety. Zdrowe odchudzanie polega na zastąpieniu tłuszczów pochodzenia zwierzęcego: smalcu, słoniny, boczku – tłuszczami roślinnymi.

Dziś na rynku mamy dostęp do wielu rodzajów olejów spożywczych. Części z nich używamy wyłącznie do potraw na zimno, inne wykorzystujemy tylko na ciepło, a jeszcze inne – zarówno na ciepło, jak i na zimno. Oleje różnią się składem, a co się z tym wiąże, mają też nieco inne działanie. Aby ułatwić sobie poruszać się po świecie olejów, opracowaliśmy specjalną tabelę. 

Tabela z rodzajmi olejów [PDF]  

Do góry

Przeszukaj serwis