Kategoria: 

POKOCHALIŚMY BAKTERIE

Jacek: …to dopiero jest miłość!

ANIA: Tak, taka z rozsądku. Z tym, że my pokochaliśmy te dobre bakterie – probiotyczne. Czyli kefiry, jogurty, maślankę i wszelkie znane nam kiszonki. To one są właśnie źródłem bakterii, które działają na organizm jak probiotyki. Wzmacniają system obronny organizmu, chroniąc nas przed chorobami, a na pewno wspomagają odporność na infekcje. Bakterie kwasu mlekowego zawarte w kiszonkach i fermentowanych napojach mlecznych regulują równowagę kwasowo-zasadową, skład mikroflory jelitowej, a co za tym idzie poprawiają trawienie oraz usuwają toksyny.

Jacek: Tak bardzo lubię mleko, kiedyś wypijałem go hektolitry, ale nigdy nie sądziłem, że przyczyną uporczywego trądziku i wysypki na ciele może być laktoza. A ściślej moja na nią nietolerancja.

ANIA: No widzisz. To kolejny pozytywny aspekt produktów po fermentacji – działanie łagodzące objawy nietolerancji laktozy. Większość wyprysków i krostek już zniknęło. Ale musisz być cierpliwy, powracanie do równowagi to proces.

Jacek: Niestety..., teraz już to wiem. Ale latem będę jak nowy. Gładziutki.

ANIA: Powiedzmy jeszcze, że kiszonki i mleczne napoje fermentowane są doskonałe także dla osób odchudzających się.

Jola_ogorki 345

Jacek: No właśnie. Kapusta kiszona i ogóry. A sok z ogórków? Nad ranem, po imprezie – bezcenny!

ANIA: Ty od razu po imprezie! A sok z ogórków jest dobry nie tylko na kaca. Powiedzmy lepiej o jego działaniu odchudzającym. To wygląda tak:

Po pierwsze, warzywa i owoce podczas fermentacji tracą kalorie. Po drugie, kiszone warzywa, podobnie jak świeże, zawierają sporo błonnika, który daje poczucie sytości. Po trzecie – poprawiają trawienie, przyspieszając spalanie kalorii i perystaltykę jelit. W czasie fermentacji zostają usunięte m.in. substancje gazotwórcze. Kiszone i fermentowane produkty pomagają też zlikwidować zaparcia, z którymi często borykają się osoby nieco bardziej puszyste od Jacka. I na koniec – sok z kiszonek pobudza trawienie, podnosząc produkcję enzymów trawiennych. Działa również detoksycznie, walcząc z niekorzystnymi drobnoustrojami znajdującymi się w jelitach.

Jacek: Podsumujmy. Szukając sposobów na zdrowe odchudzanie – jemy dużo dobrych bakterii. Jogurty naturalne, maślanka, kefiry. Wcinamy kiszone ogórki i kwaszoną kapustę. Wiecie, co mi serwuje Ania na śniadanie? Kanapkę z kiszoną kapustą! Odrobina masła lub dobrego oleju, zdrowy własnej produkcji chleb i na to kapusta kiszona. Czasami ser, kozi, kiedy poproszę.

Do góry

Przeszukaj serwis