Kategoria: 

Człowiecza pasza

Pasza (rolnictwo) – karma, produkty pochodzenia roślinnego bogate w składniki pokarmowe, będące pożywieniem dla zwierząt hodowlanych.

Pasza (urząd) – słowo oznaczające wysokiego urzędnika. Tytuł ten zazwyczaj był przyznawany generałom. Jako zwrot grzecznościowy "pasza" odpowiada polskiemu tytułowi "pan".

Pasza – Muhammad Ali.  Wicekról Egiptu często nazywany przez historyków twórcą potęgi tego kraju.

ANIA: Łącznie, wszystkie te trzy znaczenia słowa PASZA, przytoczone za Wikipedią, ładnie dookreślają także naszą człowieczą paszę. Bo jest ona po prostu podstawową karmą, ale i panem wśród innych człowieczych karm, i powinna być przez nas – ludzi – stawiana na jednym z najwyższych urzędów, który zbuduje potęgę naszego organizmu, czyli miejsc na liście obowiązkowych posiłków w naszej diecie…

JACEK: Taaaa, słyszałem to już wielokrotnie... Kiedy pierwszy raz ta kobieta postanowiła nakarmić mnie paszą, chciałem uciec z pastwiska! Staranować ogrodzenie i poszukać czegoś godnego w pobliskiej knajpie! 

ANIA: …pogłaskanie i roztłumaczenie pomogło…?

JACEK: Facetowi trudno się przyznać… Na szczęście, do karmienia łyżeczką nie doszło! Ale przecież to jasne, że jeżeli to „coś” daje cały potrzebny zestaw witamin i minerów, kopa energetycznego na kilka godzin, pomaga w trawieniu, jest zdrowe, a do tego proste i szybkie w przygotowaniu – to w końcu zostaje włączone do domowego menu.

Fota: 1_pasza 2

ANIA: Podajmy więc naszą – diety JEM 2.0. – kompozycję człowieczej paszy.

Składniki na jedną porcję:

  • Płatki lub otręby owsiane
  • Płatki żytnie, jęczmienne lub gryczane
  • Płatki jaglane
  • Po 3 sztuki orzechów: włoskie, brazylijskie, laskowe oraz migdały
  • Po 3 sztuki suszonych lub w sezonie świeżych: śliwek, moreli, daktyli, fig
  • Żurawina (opcjonalnie)
  • Łyżka prawdziwego miodu (opcjonalnie)

Wszystkie składniki mieszamy w miseczce i zalewamy gorącą wodą tak, aby woda lekko je pokryła. Miseczkę przykrywamy talerzykiem na 2-3 minuty czyli do wchłonięcia wody. Mieszamy ponownie i… najzdrowsze śniadanie świata gotowe. Paszę ala'owsianka gotujemy w nieco większej ilości wody przez 2-3 minuty do konsystencji papki:-)

Co ukrywa się w naszej człowieczej paszy i co nam to daje?

Płatki zbożowe: jedne mają więcej błonnika i mniej tłuszczu, a inne więcej białka i składników mineralnych. Optymalny dla zdrowia będzie więc mix płatków. Taki mix dostarczy nam witamin z grupy B (B1, B2, B6, B12), kwasu foliowego, witamin C, E, a także wapnia, żelaza, magnezu, cynku, potasu, fosforu, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika pokarmowego.

Człowiecza pasza jedzona regularnie, czyli codziennie lub co drugi dzień, wspomaga pracę układu odpornościowego, obniża poziom cholesterolu i stabilizuje poziom cukru we krwi. Pomaga zapobiegać nowotworom i otyłości, a także na długo zachować zdrowe serce.  Nasz mix powstaje z płatków z pełnego ziarna zbóż. Staramy się unikać płatków bardziej przetworzonych, czyli błyskawicznych, ponieważ mają dużo mniej wartości.

Fota: 1_owoce

Suszone owoce: morele, śliwki, daktyle, figi mają dużo cennych dla organizmu składników odżywczych. A ich smak nadaje człowieczej paszy charakteru i cech prawdziwej potrawy. Są smaczne, jednak także dość kaloryczne. W fazie zrzucania zbędnych kilogramów powinniśmy więc używać ich roztropnie, ale na pewno nie rezygnować z nich. Wprawdzie 30 gramów suszonych owoców to 85 kcal, ale – to także ponad 280 mg potasu! Tyle, ile potrzeba dziennie naszym szarym komórkom do sprawnego funkcjonowania. Tu też optymalne będzie zastosowanie miksu suszonych owoców aby dać sobie szansę na cały pakiet składników odżywczych.

Fota: 1_kolaz_jola lipka

Orzechy:  Poza korzystnymi kwasami tłuszczowymi np. omega-3, białkiem oraz błonnikiem pokarmowym, każdy rodzaj orzecha zawiera swoisty dla siebie zestaw witamin i składników mineralnych. Większość orzechów jest bogata w witaminę E – potężny antyoksydant o własnościach zmiatających wolne rodniki. Kwas foliowy, który między innymi zapobiega chorobom układu krążenia, oraz magnez, mający znaczenie w regulacji ciśnienia tętniczego. Ponadto orzechy zawierają mnóstwo innych korzystnych składników, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwcukrzycowe a także przeciwrakowe. Tu także mix różnych orzechów sprawdzi się najlepiej. 

Do góry

Przeszukaj serwis