Kategoria: 

Cytrynowa zmyłka

ANIA: Może trudno w to uwierzyć, ale mimo, że kwaśna, to jednak jest zasadowa! Cytryna alkalizuje, pomaga w zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Jej kwaśny smak to zmyłka zafundowana przez naturę. Bo… po zjedzeniu – w naszym organizmie – staje się substancją zasadową.

Jacek: Ten sprytny owoc zawiera mnóstwo, mądrze nazywających się składników: olejki lotne, limonen (aż do 70%), alfa-terpinene, alfa-pinene, beta-pinene, citral, kumaryny, bioflawonoidy, witaminy A, B1, B2, B3 oraz witaminę C (40 - 50 mg na 100 g owocu). Wszystkie one powodują, ze cytryna jest cennym lekarstwem zapobiegającym różnym dolegliwościom. A jest ich sporo.

ANIA: Wspomaga wątrobę oraz trzustkę, poprawia apetyt oraz pomaga w łagodzeniu kwasowości żołądkowej, wrzodów, artretyzmu, skazy moczanowej oraz reumatyzmu. Ma właściwości antyseptyczne i czyszczące. Jest świetnym środkiem na infekcje i gorączkę. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zapobiega chorobom układu krążenia oraz krwawiącym dziąsłom. Jest potężnym przeciwutleniaczem zwalczającym wolne rodniki i zapobiegającym powstawaniu zmarszczek. I na zakończenie całej tej litanii – ma właściwości obniżające ciśnienie krwi.  

cytryna 12_kolaz

Kilka praktycznych cytrynowych wskazówek:

  • Przegotowana, ciepła woda w połączeniu z sokiem z cytryny przyśpiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej, ogólnie mówiąc przyśpiesza przemianę materii.
  • Poranna szklanka przegotowanej wody z sokiem wyciśniętym z połówki cytryny może skutecznie odmienić nasze samopoczucie i szybko odzwyczaić nas od porannego kawowego rytuału. Taką zmianę nawyku polecają kardiolodzy, dermatolodzy, dietetycy i urolodzy.
  • Warto też popijać wodę z cytryną w ciągu dnia – szczególnie jest to zalecane osobom z wysokim ciśnieniem i mającym problemy żołądkowe.
  • Dodanie cytryny do ryby powoduje zanik jej niemiłego zapachu. Podobnie jest z owocami morza.
  • Skórka cytryny zawiera kilka razy więcej witamin niż sok z cytryny – starajmy się więc wykorzystywać cały owoc.
  • Trzeba pamiętać, że witamina C rozkłada się w temp. 55 stopni Celsjusza i traci swoje właściwości.
  • Cytryny nie powinniśmy dodawać do czarnej herbaty. Zmienia ona naturalnie występujący w herbacie nieprzyswajalny glin w łatwo wchłaniany, niebezpieczny dla naszego organizmu cytrynian glinu.
Tagi: 
Do góry

Przeszukaj serwis