Kategoria: 

Jaja na stres i dobrą pamięć

ANIA: Tak, tak – i na stres, i na pamięć! Ale też na koncentrację i nawet na dobry wzrok. Jajka są przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. To białko wręcz wzorcowe, zawierające wszystkie aminokwasy, w tym takie, których organizm nie potrafi sam wyprodukować. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już 1965 r. uznała je za wzór służący do mierzenia proporcji aminokwasów w produktach.

Jajka to bogate źródło witaminy A, E, D i K oraz B2 i B12 a także składników mineralnych: fosforu, potasu, wapnia, żelaza, magnezu. W żółtku jest luteina, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i poprawia widzenie. Wbrew krążącym mitom, jajka mają korzystny skład tłuszczu. Na 5 g tłuszczu zawartego w jednym jajku tylko 0,1 g stanowią nasycone kwasy tłuszczowe, pozostała większość to niezbędne dla organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).

Czy wiesz, że dwa średniej wielkości jajka to zaledwie 150 kalorii?

Nie dość więc, że są zdrowe, pożywne, dostarczają nam dużo składników odżywczych, to jednocześnie są niskokaloryczne. Tak to sobie natura urządziła:-)

Ile jajek jeść?

Im więcej jesz warzyw, owoców, a mniej potraw zawierających tłuszcze zwierzęce, tym częściej możesz sobie pozwolić na jajka. Generalnie zaleca się do 5 jajek w tygodniu. Ale my jemy średnio po dwa jajka co dwa-trzy dni. Oczywiście klasy „0”. Przeplatając jajka kurze, przepiórczymi i od czasu do czasu gęsim. Do strusiego jeszcze nie doszliśmy :-(

jajka wszystkie 3

Rozkładamy jajko na części

Żółtko to prawdziwa witaminowa i mineralna bomba odżywcza. Mitem są doniesienia, że podnosi poziom cholesterolu we krwi. Wchłanianiu złego cholesterolu skutecznie zapobiega zawarta w nim  lecytyna, która dodatkowo poprawia koncentrację i pamięć, a także chroni wzrok, zapobiega uszkodzeniom siatkówki i zmniejsza wrażliwość oczu na światło. Żółtko zawiera też witaminę E – odpowiedzialną za zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci, witaminę PP – regulującą pracę układu nerwowego i inne witaminy z grupy B.

Białko jest najmniej kaloryczne, bo zawiera śladowe ilości tłuszczu. To źródło łatwo przyswajalnych aminokwasów, które są odpowiedzialne między innymi za budowę mięśni.

Skorupka. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak cennym składnikiem jajka jest właśnie…  skorupka. To źródło wapnia, cynku, żelaza, fluoru i innych cennych dla zdrowia pierwiastków. Zobacz jak można wykorzystać skorupki?

A tu kilka propozycji naszych jajek śniadaniowych:

jajka wszystkie 4

Po lewej: jajecznica z pomidorem, szczypiorkiem a jako dodatek biała rzodkiew z przyprawami (oregano, tymianek, bazylia)

Po prawej: jajecznica, a jako dodatek awokado, kalarepa i szczypiorek.

Inne jajówki znajdziesz tutaj.

Do góry

Przeszukaj serwis