Jaglana z soczewicą
JACEK: To jest danie idealne na obiad po trudnym i ciężkim dniu – a taki się zapowiada. Syte, smaczne i zawierające wszystkie potrzebne nam składniki odżywcze aby postawić nas na nogi.
Soczewica dostarcza nam sporo białka, witamin, minerałów i szczególnie cennego kwasu foliowego. Posiada niski indeks glikemiczny, dlatego jest też sprzymierzeńcem osób muszących kontrolować poziom cukru we krwi.
Kasza jaglana ma alkaliczny, czyli zasadowy odczyn. Harmonizuje pracę żołądka i przewodu pokarmowego. Zawarta w niej lecytyna zbawiennie wpływa na pracę mózgu. A zawarte w niej minerały dodatkowo wpływają na kondycję skóry, paznokci i włosów. Z kolei spora ilość błonnika poprawia pracę jelit.
Cukinia – w tej nie odkładają się metale ciężkie, tak jak np. w marchewce. Cukinia jest więc bardzo bezpiecznym i zdrowym warzywem, które spokojnie możemy nadużywać:-) Zalecana jest osobom o wrażliwym układzie pokarmowym a zawarte w niej związki zasadowe korzystnie wpływają na proces trawienia.
Papryka czerwona to wyjątkowe bogactwo beta-karotenu. Potrafi dostarczyć organizmowi nawet 70% jego codziennego zapotrzebowania. Poza tym to całe bogactwo witamin i soli mineralnych: potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, witaminy: C i E oraz witaminy z grupy B.
To podstawowe składniki a wszystkie, których dziś potrzebujemy do naszego cud obiadku to:
- Kasza jaglana – dobre pół szklanki
- Zielona soczewica – dobre pół szklanki
- Seler naciowy – 2-3 pędy
- Cebula
- Mała cukinia
- Czerwona papryka
- Szczypiorek
- Sezam
- Garam masala i kurkuma – po pół łyżeczki
- Sól, pieprz, słodka papryka, lubczyk, oregano, bazylia – do smaku
- Oliwa z oliwek lub olej rzepakowy
Kaszę gotujemy w proporcji 1:2 z wodą. Soczewicę dobrze przepłukujemy i gotujemy – również w proporcji 1:2 z wodą. Czas gotowania i kaszy i soczewicy to ok. 10-15 minut. W tym czasie na oliwie podsmażamy cebulę pokrojoną w kostkę i selera pokrojonego w plastry. Doprawiamy solą, pieprzem, papryką, lubczykiem i dosypujemy garść sezamu.
Ugotowaną kaszę i soczewicę mieszamy dodając zawartość patelni. Przykrywamy i zostawiamy tak na klika minut aby smaki i zapachy ładnie się połączyły. Teraz na patelni ląduje pokrojona w spore paski papryka i za chwilę plastry cukinii. Warzywa dusimy przez 3-4 minuty na koniec doprawiając lekko solą, bazylią i oregano.
Pozostał nam jeszcze szczypiorek do posiekania, którym posypiemy nasze dnie i już możemy podawać na stół. Tylko uwaga – nie należy przesadzać z ilością na talerzu, bo to danie naprawdę jest syte.