Kasze
Żadna racjonalna dieta nie może obejść się bez kasz. Pod względem wartości odżywczej kasze przewyższają bowiem makaron, ziemniaki a nawet ryż.
Kasze są lekkostrawne i łatwo przyswajalne. Jednocześnie są bogatym źródłem węglowodanów złożonych, które są potrzebne do pracy wszystkich komórek organizmu. Ze względu na dużą zawartość skrobi kasze są dość kaloryczne, ale, co najważniejsze, nie tuczą, dlatego są zalecane osobom będącym na diecie. Ważne jest tylko z czym je łączymy.
Kasze zawierają wiele cennych składników i działają leczniczo. Są źródłem witamin z grupy B, kwasu foliowego oraz witaminy E. Dostarczają potas, żelazo, magnez, cynk, miedź, selen, siarkę i mangan. Kasze poprawiają funkcjonowanie nerek, dróg żółciowych i wątroby. Zawarte w nich duże ilości błonnika usprawniają pracę jelit i zapobiegają wzdęciom. Kasze zmniejszają wchłanianie cholesterolu i tłuszczów. Cynk jest niezbędny w procesie powstawania kolagenu, selen chroni przed wolnymi rodnikami, a siarka dostarcza skórze odpowiedniej porcji wilgoci.
Są fenomenalne w czasie odchudzania. To mit, że tuczą. One raczej rozgrzewają organizm i długo zapewniają uczucie sytości. A jednocześnie – dobry wygląd, sylwetkę i świetne samopoczucie. Ba, pomagają też w leczeniu depresji. Czego chcieć więcej?
Ulubione kasze zdrowych i odchudzonych:
Kasza jaglana – powstaje z prosa, jednego z najstarszych zbóż. Jest jednym z najbardziej lekkostrawnych produktów, nie powoduje wzdęć ani nieżytów żołądka. Na jelita działa jak miotełka, która usuwa z nich zalegające resztki pokarmowe. Ma alkaliczny, czyli zasadowy odczyn. Przy zakwaszeniu organizmu harmonizuje żołądek i przewód pokarmowy zapobiegając fermentacji pokarmu. Zawarta w niej lecytyna zbawiennie wpływa na mózg. A systematyczne jedzenie tej kaszy znacząco poprawia kondycję skóry, paznokci i włosów.
Kasza jęczmienna posiada dużo rozpuszczalnego błonnika pomocnego przy zaparciach. Reguluje poziom cholesterolu i pomaga w gojeniu się drobnych ran i otarć. Jest też świetnym składnikiem diety dla osób z cerą skłonną do wyprysków.
Kasza gryczana nie zawiera glutenu, ma natomiast dużo błonnika roślinnego, kwasu foliowego, magnezu, potasu, fosforu, i cynku. Kasza gryczana nie zakwasza organizmu. Wpływa silnie rozgrzewająco, polecana jest więc głównie do jedzenia w chłodniejsze dni.