Kategoria: 

6 ZASAD ZDROWEJ DIETY, które pomogły nam zdrowo się odchudzić.

Wyobraź sobie proste sprzężenie zwrotne: zdrowo jesz – nie chorujesz. A w prezencie dostajesz efekt uboczny – tracisz zbędne kilogramy, poprawiasz własne samopoczucie.

To działa!

Cała filozofia diety, którą stosujemy opiera się na przeświadczeniu, że zdrowe odżywianie sprzyja ograniczaniu skłonności do chorowania i tycia. Pomaga również w niwelowaniu niewielkich zaburzeń równowagi zdrowotnej i lekkich dolegliwości. Odchudza i pozwala utrzymać wagę na optymalnym poziomie.

Oto co przetestowaliśmy na naszych, żywych :-) organizmach…

ZASADA NR 1. PROPORCJE 45 : 40 : 15

Nasza zdrowa dieta oznacza równoważenie pokarmów. Ważne jest nie tylko CO, ale też ILE wkładamy na talerz? Jakie proporcje diety stosujemy?

45% ZIARNA I PRODUKTY STRĄCZKOWE.

  • Ziarna zdrowej diety: owies, żyto, jęczmień, kukurydza, proso, naturalny ryż, pszenica.
  • Fasole zdrowej diety: szparagowa, nakrapiana, jaś, groch żółty, ciecierzyca, soczewica, fasolki mungo, aduki.

www.jolalipka.com

Pokarmy przygotowane ze zbóż ustawiliśmy jako podstawę naszej diety. Zawierają wiele witamin, składników mineralnych i węglowodanów (skrobię i błonnik). Co ważniejsze: ziarna zbożowe zawierają mało tłuszczu, a w postaci pełnoziarnistej dużą ilość błonnika, który wzmaga perystaltykę jelit i oczyszcza organizm. Jedząc grubo mielone ziarna zbóż usuwasz z organizmu toksyny, zły cholesterol, złogi, które niszczą zdrową tkankę i mogą być źródłem chorób.

Rośliny strączkowe uzupełniają nasz codzienny jadłospis, ponieważ są bogatym źródłem witamin, soli mineralnych, witamin z grupy B oraz błonnika pokarmowego. Związki te pełnią ważną rolę w profilaktyce, a także w leczeniu wielu chorób, nawet tych najgroźniejszych: miażdżycy, cukrzycy czy, nowotworów.

40% WARZYWA I OWOCE.

Drugi składnik naszej diety. Mają gigantyczne zasoby cennych dla zdrowia składników. Do naszej diety włączyliśmy: pomidory, paprykę, bakłażan, cukinię, brokuły, boćwinę, cebulę, czosnek, cykorię, dynię, fasolkę szparagową, kalafior, kalarepę, kapustę, ogórek, por, rzodkiewkę, seler korzeniowy i naciowy, szparagi oraz szpinak.

Największy wpływ na zdrowie mają warzywa kolorowe: mocno zielone, żółto-pomarańczowe i czerwone, które zawierają: witaminę A niezbędną w procesie widzenia, a także witaminę E, witaminę C, która zwiększa odporność i wspomaga osłabiony odchudzaniem organizm, kwas foliowy oraz przeciwutleniacze. W doborze warzyw obowiązuje następująca zasada: im bardziej mają intensywny kolor, tym więcej w nich cennych składników odżywczych.

BLOK_zasady_2

W pierwszej fazie diety – kiedy rozpoczynamy odchudzanie – sugerujemy, by warzywa i owoce lekko podgotować, krótko dusić lub blanszować, gdyż wysoka temperatura jest pierwszym etapem rozłożenia składników pokarmowych na prostsze. Po drugie, pokarmy ciepłe są lepiej trawione.

15% POKARMY BOGATE ENERGETYCZNIE.

Wliczamy w to ryby, chude mięso, drób, jaja, nabiał, tłuszcze i cukry.

Ryby, drób, jaja, chude mięso np. wołowe – spożywamy kilka razy w tygodniu.

Cukier i wyroby z dodatkiem cukru – sporadycznie.

Spożywanie powyższych produktów daje nam nie tylko energię ale i niezbędne białko, witaminy i minerały. Jednak następstwem zbyt dużej ich ilości jest gromadzenie w naszych organizmach śluzu i wilgoci. A to prowadzi to do wielu schorzeń np. wzdęcia, niestrawność, ociężałość kończyn, otyłość.

Zasada 3

ZASADA NR 2. REGULARNE ODŻYWIANIE.

Paradoks, który sprawdziliśmy na sobie: jedząc częściej – chudniemy.

Wydawać się to może zaskakujące, ale to prawda. Częstsze, za to regularne posiłki zabezpieczają nas przed tyciem. A wilczy głód przestanie nam dokuczać i tuczyć, gdy będziemy jedli 4-5 posiłków dziennie średnio co 3 godziny.

Dlaczego to jest ważne?

Jedząc powoli przyspieszamy procesy trawienia. Cała tajemnica dobrej przemiany materii tkwi w czasie. Jedz każdy posiłek co najmniej przez magiczne 15-20 minut! Powinieneś/powinnaś wiedzieć, że niezależnie jak dużą porcję sobie zafundujesz, twój mózg dopiero po 20 minutach odbierze z żołądka sygnał o nasyceniu.

Tak więc celebrując posiłek, zajmując sobie czas miłą rozmową i dokładnie przeżuwając każdy kęs – jedzenie stanie się przyjemniejsze i przy okazji zapobiegnie tyciu. Proces trawienia rozpoczyna się bowiem już w ustach, kiedy to rozdrabniany pokarm łączy się z enzymami zawartymi w ślinie.

Jedząc mniej – też się najesz. To jedna z reguł, którą przyjęliśmy.

Nie musisz wcale zjeść konia z kopytami, żeby zaspokoić wielki głód. Ile więc?

Dwie garści! Tyle, ile zmieści się w twoich dwóch złożonych dłoniach – to optymalna wielkość posiłku.

Pojemność naszych dłoni  równa się pojemności naszego żołądka. Taka porcja odpowiednio zaspokoi głód i sprawi, że na najbliższe 3 godziny przestaniesz myśleć o jedzeniu.

zasada 4

W myśl tej zasady, jedząc małe ilości pokarmu w regularnych odstępach dostarczamy organizmowi składniki niezbędne do życia i utrzymania wysokiego poziomu energetycznego, a jednocześnie pozwalamy mu w optymalny sposób spalać pokarm, przekładając ten proces na czystą energię, bez odkładania na zapas miłego tłuszczyku. Twój organizm to mądra bestia: jeśli dostaje jeść nieregularnie, odkłada sobie mały zapasik na potem, w razie, gdyby zapomniało się o jedzeniu. Potem ponawia tę próbę, i znów, i znów… Jedząc regularnie, lecz mało usypiasz jego czujność. Nie odkłada niczego, bo wie, że za trzy godziny znów dostąpi zaszczytu karmienia.

ZASADA NR 3. DOBRE TŁUSZCZE SĄ JAK LEKARSTWO.

W zdrowej diecie tłuszcz jest jednym z podstawowych składników pokarmowych. Zapewnia nam energię i niezbędne kwasy tłuszczowe. Tłuszcze są niezastąpione także ze względu na przyswajalność witamin A, D, E i K, które rozpuszczają się właśnie w tłuszczach. Co więcej, tłuszcz jest także nośnikiem smaków.

Organizm ludzki potrzebuje więc tłuszczu, ale należy zachować umiar podczas jego spożywania, a co jeszcze ważniejsze – odpowiednio go dobierać.

Ile tłuszczu potrzebujemy?

Do zachowania zdrowia i optymalizacji wagi dorosła osoba potrzebuje średnio 70 g tłuszczu, czyli 4-6 łyżek dziennie. Pamiętaj jednak, że tłuszcz to nie tylko smalec, olej czy masło. Tłuszcz „ukrywa się” w mięsie, serach, rybach, ziarnach, orzechach, a nawet w niektórych owocach.

Jakie tłuszcze wybierać? Które ograniczać?

W dostarczanych organizmowi tłuszczach istotne są dwojakiego rodzaju kwasy tłuszczowe.

NASYCONE – organizm  może je sam wytworzyć, nawet gdy nie dostarczamy ich wraz z pożywieniem. Są potrzebne do sprawnego funkcjonowanie, ale śmiało – bez wielkiego uszczerbku dla zdrowia – możemy ograniczyć spożywanie produktów, które je zawierają. Tym bardziej, że owe nasycone kwasy tłuszczowe zwiększają poziom złego cholesterolu we krwi.

Do produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe zaliczamy pełnotłuste: żółty ser, mleko, masło, śmietanę, lody, mięso, wędliny, skórę i tłuszcz z drobiu, smalec.

BLOK_zasady_5

NIENASYCONE – dzielimy na kwasy tłuszczowe jednonienasycone (organizm sam może je wytworzyć) oraz wielonienasycone – ich z kolei organizm człowieka wytworzyć nie potrafi i dlatego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Do tej grupy należą Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (NNTK), które dalej dzielą się na 2 grupy: kwasy omega-6 i kwasy omega-3. 

To brzmi może nazbyt naukowo, ale warto tę część diety przyswoić sobie bardzo starannie. To ona może współdecydować o stanie naszego zdrowia i wyniku odchudzania…

Nienasycone kwasy tłuszczowe występujące w oleju nie zwiększają poziomu cholesterolu we krwi. Co więcej, zawarte w nich kwasy omega-3 i omega-6 są bezcenne podczas odchudzania, bo pomagają w utracie wagi, zapobiegając jednocześnie atakom głodu. Powinniśmy jeść więc takie potrawy, w skład których wchodzą oleje roślinne. Na pierwszym miejscu stawiamy te oleje, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Najlepsze są w swojej naturalnej postaci – tłoczone na zimno i nienaruszone przez proces rafinacji. Kwasy omega-3 chronią nas między innymi przed miażdżycą, zapaleniem stawów, astmą oraz poprawiają pamięć.

Źródłem NNKT są: oleje lniany, rzepakowy i orzechowy, ale również ryby morskie: szprotki, tuńczyk, makrela, dorsz, śledzie, łosoś oraz pieczywo z pełnoziarnistej mąki żytniej.

Dobre dla twojej diety tłuszcze są także w nasionach i prawdziwym maśle (82% tłuszczu) i to właśnie one powinny być składnikiem codziennej diety.

Owoce awokado zawierają jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają stężenie złego cholesterolu.

Orzeszki ziemne masło orzechowe są wysokokaloryczne, ale z badań wynika, że osoby, które spożywają je regularnie, mają niższy poziom cholesterolu niż te, które ich unikają. Orzeszki bowiem, oprócz dobrych tłuszczów, mają też beta-sitosterol, składnik ograniczający wchłanianie cholesterolu z jedzenia.

BLOK_zasady_6

Orzechy włoskie mają natomiast najwięcej kwasów tłuszczowych omega-3 spośród wszystkich gatunków orzechów. Uwzględniliśmy to w naszej diecie. Nikt wcześniej tego nam nie zdradził: 6 włoskich orzechów zapewnia dzienną, niezbędną dla organizmu dawkę kwasów omega-3!

Do bardzo dobrych tłuszczy należy oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia „extra virgin” oraz pozostałe nierafinowane oleje roślinne.

Oleje i oliwy to ważny element naszej diety. Zdrowe odchudzanie polega na zastąpieniu nimi tłuszczów pochodzenia zwierzęcego: smalcu, słoniny, boczku.

Ile roślin oleistych, tyle rozmaitych olejów spożywczych. Który olej i w jaki sposób należy stosować? Sprawdź w tabeli [PDF] . 

ZASADA NR 4. STOSUJ PRODUKTY JAK NAJMNIEJ PRZETWORZONE.

Produkty, które spożywamy powinny być jak najmniej przetworzone oraz spożywane od razu po przygotowaniu i jak najmniej skażone np. pestycydami.

Proste, naturalne, nieprzetworzone

Ze wszystkich grup żywności zawsze wybieramy zdrowe, nieprzetworzone produkty, czyli na przykład: świeże warzywa i owoce,  chude mięso i drób, pełnoziarniste produkty zbożowe oraz nabiał: jajka i fermentowane napoje mleczne np. kefir, jogurt naturalny czy zsiadłe mleko.

Nieprzetworzone jedzenie to więc raczej pomidor niż keczup, pieczone lub duszone w domowym piekarniku mięso zamiast wędlin czy kiełbas ze sklepu, świeżo mielona kawa  ziarnista zamiast kawy rozpuszczalnej.

Staramy się nie zjadać żywności fabrycznie zamkniętej w puszce, butelce lub słoiku. Takie jedzenie nie przedstawia żadnej wartości odżywczej, bo jest konserwowane i sztucznie wzbogacane.

Napoje gazowane, soki kartonowe, zupki w proszku i inne jedzeniowe śmieci wyrzuciliśmy z naszego  jadłospisu. (Choć… bez przesady: uleganie pokusom to ludzka rzecz. Jeśli zjemy coś niezdrowego sporadycznie, raz na kilka dni, katastrofy żywieniowej nie będzie. Ale przyjęliśmy generalną zasadę, że puszki, butelki i słoiki idą precz.)

Co jemy na co dzień?

Warzywa w każdej formie i każdej ilości. Gotowane, surowe, na parze i blanszowane. Od jedzenia warzyw na pewno nie przytyjesz. Nawet kontrowersyjny (podobno) ziemniak nie zaszkodzi, jeżeli będziesz trzymać się pozostałych reguł np. zrezygnujesz z tłusto-mącznych czy zabielanych śmietaną sosów. Część warzyw, np. marchewka lub burak zawiera naturalne cukry. Dzięki nim twój organizm zaspokoi apetyt na słodycze, a przy okazji uzupełni niedobór witaminy C.

Owoce. Są świetne jako  przegryzki podczas pracy, gdy dokucza ci stres albo po prostu, gdy szukasz zajęcia z nudów – szczególnie polecamy je osobom nałogowo podjadającym ciasteczka, batony albo chipsy. Ale tu mała uwaga: owoce to węglowodany proste, z ich ilością trzeba więc uważać! Jeśli twoim najważniejszym celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, możesz je podjadać raczej do południa niż wieczorem.

BLOK_zasady_7

Warzywa i owoce w naturalnej postaci mają znacznie mniej kalorii, niż po przetworzeniu na soki, dżemy, powidła, musy, koncentraty i przeciery. Zawarte w nich witaminy i sole mineralne są  prawdziwym skarbem, ponieważ występują w najprostszej i łatwej do przyswojenia postaci. Kiedy więc tylko możesz, sięgaj po świeże warzywa i nieco rzadziej po owoce. Warzywa nawet kilka razy dziennie, zwłaszcza w sezonie. My tak robimy!

Są oczywiście pewne warunki, które nie sprzyjają leczniczemu spożywaniu warzyw i owoców. Zimą warto unikać roślin, które poza okresem wegetacyjnym mają nieco inny skład, nie mówiąc już o smaku. Zimowa sałata, pomidory czy rzodkiewka mają w sobie półprodukty, zamiast pełnowartościowych cukrów i białek, a zawarte w nich azotyny mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. W takich momentach warto zastępować je mrożonkami, które w dużym stopniu zachowują prawidłowy skład i wartość odżywczą owoców i warzyw, a także – uwaga – bardzo zdrowymi kiszonkami, w tym kiszonym ogórkiem.

Suszone owoce morele, śliwki, daktyle, figi mają dużo cennych dla organizmu składników odżywczych. Są smaczne, ale niestety bardzo kaloryczne. W fazie zrzucania zbędnych kilogramów powinniśmy więc używać ich roztropnie, ale na pewno nie rezygnować z nich. Wprawdzie 30 gramów  suszonych owoców to aż  85 kcal, ale z kolei – to także ponad 280 mg potasu! Tyle ile potrzeba dziennie naszym szarym komórkom do sprawnego funkcjonowania. Kiedy wybierasz suszone owoce w sklepie, sprawdź czy nie są wzbogacone słodkim syropem  lub karmelem.

pasza

Produkty zbożowe – przede wszystkim te bogate w węglowodany złożone. Tylko one wyrównają poziom cukru we krwi i pracę trzustki. Po własnych próbach zalecamy ci spożywanie produktów otrzymywanych z mąki nieoczyszczonej, czyli z mąki razowej, graham bądź też z mąki grubo mielonej. Makarony, naleśniki, ciasta, a przede wszystkim pieczywo – wszystko robimy z pełnoziarnistej mąki.

Chleb żytni pełnoziarnisty jest bardzo bogaty w sycący i niezbędny dla twojego zdrowia błonnik. My używamy produktów przygotowanych bez użycia drożdży, a w przypadku chleba – powstających na zakwasie. Szczególnie polecamy w zdrowej diecie płatki owsiane, które wspomagają pracę układu odpornościowego i obniżają poziom cholesterolu. Stosujemy także brązowy i dziki ryż oraz wszelkiego rodzaju kasze.

Uwaga! Dieta JEM 2.0 to nie jest dieta wegetariańska!

Mięso – najlepsze jest chude i z ekologicznego chowu, ale wiemy, że trudno je zdobyć. Jeżeli więc tylko możesz, unikaj mięsa z przemysłowych hodowli, gdzie zwierzęta hodowane są w straszliwych warunkach i karmione wszystkim, co najgorsze. Polecamy przede wszystkim chudą wołowinę, cielęcinę, drób – w tym szczególnie mięso z indyka.

Ważne w zdrowej diecie są oczywiście ryby, głównie morskie, i te najmniej przetworzone, czyli nie marynowane lub wędzone. Ryby dostarczają nam nienasyconych kwasów tłuszczowych i pełnowartościowego białka.

BLOK_zasady_8

Tłuszcze. Potrzebujemy zdrowych tłuszczy, bogatych w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, głównie omega-3. Wybierając tłuszcze roślinne zwracaj uwagę, by były tłoczone na zimno i nierafinowane. Szczególnie polecamy olej kokosowy, który dla nas stał się najbardziej codziennym olejem. Smaczny, uniwersalny, bo i na zimno, i na ciepło, i… najlepiej spala tkankę tłuszczową.

OGRANICZAJ:

a. Spożywanie żywności z dodatkami sztucznych barwników, konserwantów i innych syntetycznych dodatków.

Syntetyczne dodatki do żywności dodawane są masowo od wielu lat. Poprawiają jej wygląd, smak, potrafią zmienić kolor, zapach i konsystencję, przedłużają trwałość. Mówiąc po ludzku – oszukują nasze zmysły: smak, węch i wzrok. Warto więc poczytać skład kupowanych produktów i o ile się da unikać: E 127 Erytrozyna, E 131 Błękit patentowy, E 142 Zieleń S, E 211 Benzoesan sodu, E 221 Siarczyn sodu, E 250 - E 252 Azotyny i azotany sodu i potasu, E 310 Galusan propylu, E 320 Butylohydroksyanizol (BHE), E 321 Butylohydroksytoluen (BHT), E 338 Kwas fosforowy, E 621 Glutaminian sodu, E 951 Aspartam, E954 Sacharyna.

b. Spożywanie białej mąki.

Biała, drobna mąka jest produktem rafinowanym, pozbawionym witamin i soli mineralnych. W skład ziarna zbóż wchodzi skrobia i otoczka, która jest usuwana w trakcie wytwarzania białej mąki. Tymczasem to właśnie witaminy i sole mineralne znajdujące się w otoczce ziarna umożliwiają rozkład i przyswojenie przez organizm skrobi. Biała mąka i wszelkie wyroby z niej produkowane: białe pieczywo, ciastka, herbatniki itp. są tylko źródłem pustych kalorii. Nie mają innych wartości.

c. Słodzenie białym cukier i aspartamem.

Biały cukier, podobnie jak mąka, jest produktem rafinowanym, w Polsce otrzymywanym z buraków. Jednak w przeciwieństwie do samych buraków, wytworzony z nich cukier jest kompletnie pozbawiony substancji biologicznie czynnych – witamin, soli mineralnych, hormonów roślinnych. Cukier otrzymywany z buraków jest dokładnie oczyszczany, filtrowany i krystalizowany. Często stosowanym w produkcji cukru zabiegiem jest wybielanie przy pomocy chlorku wapnia, a więc trucizny. Czysty cukier spożywczy to sacharoza – kolejne w twoim jadłospisie zbędne źródło pustych kalorii.

Pamiętaj, że źródłem cukru jest nie tylko cukier spożywczy, ale również, a może przede wszystkim – ciastka, cukierki, napoje, herbatniki.

Aspartam z kolei, główny składnik powszechnie stosowanych dietetycznych słodzików, jest jednym z najniebezpieczniejszych związków chemicznych dodawanych do żywności. W skład aspartamu wchodzą trzy związki: kwas asparaginowy, fenyloalanina i metanol. Źródła aspartamu w żywności to: multiwitaminy, guma do żucia bez cukru, rozpuszczalne kakao, leki, drinki, słodziki, napoje z herbatą, polewy, jogurt, galaretki, napoje owocowe i mleczne, napoje dietetyczne, rozpuszczalna kawa i herbata, środki przeczyszczające, mrożone desery, napoje kawowe, miętowe, odświeżacze oddechu.


My zastąpiliśmy stosowany przedtem przez lata biały cukier i słodziki miodem naturalnym nie pasteryzowanym, od sprawdzonych dostawców, który w swym składzie posiada wiele cennych substancji. W celu zachowania tych składników miód najlepiej dodawać tuż przed piciem napoju, kiedy temperatura napoju jest niższa: herbatę słodzimy miodem dopiero wtedy, gdy lekko przestygnie. Innym zastępstwem cukru może być ksylitol – cukier z brzozy albo stewia.

d. Spożywanie soli i glutaminianu sodu.

Ograniczenie spożycia soli i glutaminianu sodu zmniejsza zagrożenie nadciśnieniem tętniczym. Sód podnosi ciśnienie krwi u wielu ludzi. Ograniczać jego spożycie powinni w szczególności ludzie z nadciśnieniem i rodziny, w których występowały problemy z leczeniem nadciśnienia. Sód sprzyja otyłości, powoduje niektóre choroby serca, nerek, skóry, zatrzymuje wodę w organizmie, co z kolei obciąża układ krążenia. Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 6 gramów.

Glutaminian sodu jest substancją dodawaną jako tzw. wzmacniacz smaku i zapachu. To substancja silnie alergizująca, ponadto może być przyczyną bólów głowy, napadów duszności, zaczerwienienia twarzy. Dużo soli, a zwłaszcza glutaminianu sodu, znajduje się w wędlinach, zupach w proszku i mieszankach przyprawowych.

e. Picie pasteryzowanego i homogenizowanego krowiego mleka.

Mleko od krowy – jak sugeruje sama nazwa – jest pokarmem dla cielaków, nie dla ludzi. Mleko krowie jest mlekiem typu kazeinowego: aby strawić kazeinę potrzebujemy enzymu podpuszczki, którego organizm dorosłego człowieka nie produkuje. Oznacza to, że mleko krowie jest pokarmem ciężkostrawnym, powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Ponadto mleko krowie jest częstym alergenem, zawiera tłuszcze zwierzęce, powoduje zwiększenie ilości cholesterolu. Przyswajalność wapnia z krowiego mleka jest słaba, z uwagi na złe proporcje wapnia do fosforu.

Natomiast produkty mleczne fermentowane: jogurty naturalne, kefiry, twarogi, zsiadłe mleko – są zdecydowanie lepsze od słodkiego mleka. W trakcie fermentacji bakterie mlekowe rozpracowały większość niekorzystnych dla człowieka substancji. Po spożyciu one same wzbogacają florę bakteryjną naszych jelit i działają niemal tak samo, jak probiotyk.

f. Picie czarnej herbaty i kawy.

Ograniczyliśmy spożywanie czarnej herbaty na korzyść zielonej, owocowej i ziołowej. Do czarnej herbaty nie dodajemy już cytryny: powoduje zamianę występującego w fermentowanych herbatach  glinu na szkodliwy cytrynian glinu, przyczyniający się do powstawania chorobę Alzheimera.

Kawa? Pijemy co najwyżej jedną dziennie. Świeżo mielona zamiast rozpuszczalnej. Zawsze czarna i bez mleka. Jeżeli już musisz dodać do kawy mleko, dodaj raczej sojowe, ryżowe lub kokosowe niż słodkie mleko krowie.

ZASADA NR 5. UTRZYMANIE RÓWNOWAGI KWASOWO-ZASADOWEJ.

Równowaga kwasowo-zasadowa to stan, w którym zachowane są odpowiednie proporcje  kationów i anionów w płynach ustrojowych, a one z kolei warunkują odpowiedni poziom pH i prawidłowy przebieg procesów życiowych. Zaburzenia gospodarki kwasowo-zasadowej to kwasica i zasadowica.

Optymalny u dorosłego człowieka zakres pH krwi dla większości procesów przemiany materii wynosi 7,35-7,45. Spadki poniżej 6,8 i wzrosty powyżej 7,8 mogą być dla organizmu niebezpieczne, ponieważ przestają działać enzymy komórkowe, białka ulegają denaturacji, ustaje wymiana gazów oddechowych.

Do głównych przyczyn kwasicy należą: biegunki, nasilone wymioty, niedożywienie, zaburzenia hormonalne, nadmiar medykamentów. Zwiększenie kwasowości organizmu, a zatem  również spożywanie żywności kwasotwórczej, powiększa jego podatność na przewlekłe i nieuleczalne choroby serca, zaburzenia odporności, choroby onkologiczne, sklerozę, cukrzycę czy artretyzm. Objawy zasadowicy to napady senności, astma, hipotermia, bolesność mięśni.

Produkty spożywcze różnią się zawartością pierwiastków kwasotwórczych (m.in. chlor, fosfor i siarka) i zasadotwórczych (m.in. wapń, sód, potas, magnez). W większości pożywienia stanowiącego  podstawę naszej diety przeważają pierwiastki kwasotwórcze. Dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu lekarze zalecają, aby 80% jadłospisu stanowiły produkty zasadotwórcze, a 20% produkty kwasotwórcze.

BLOK_zasady_9

Jak powstają kwasy?

Podczas procesu przemiany materii organizm czerpie z pożywienia potrzebne składniki odżywcze, witaminy oraz minerały. Niespożytkowane części pokarmu zostają wydalone.

Pomimo zneutralizowania, kwasy nie mogą, ot tak po prostu, zostać wydalone przez nerki czy skórę. Odkładają się więc w organizmie. Pełne oczyszczenie może nastąpić jedynie poprzez zmianę nawyków żywieniowych lub kuracje oczyszczające z toksyn.

Blok_zasady_9a

Kwasy pozostające w organizmie wyrządzają duże szkody:

  • Zapychają naczynia krwionośne prowadząc do nadciśnienia.
  • Odkładają się w naczynkach siatkówki oka powodując znaczne pogorszenie wzroku.
  • Zagnieżdżają się w cebulkach włosów powodując ich osłabienie.
  • Powodują powstawanie kamieni nerkowych.
  • Powodują ból stawów.
  • Zagnieżdżają się w komórkach skóry przyspieszając jej starzenie i powstawanie celulitu.
  • Stwarzają idealne warunki dla bakterii, wirusów oraz grzybów.
  • Osłabiają pracę układu odpornościowego czyniąc organizm podatnym na infekcje bakteryjne i wirusowe.

Rozwiązaniem problemu nadmiernej kwasowości a co za tym idzie trwałego zdrowia jest utrzymywanie wartości lekkozasadowych we krwi.

Tu znajdziesz produkty zasado- i kwasotwórcze [PDF].

ZASADA NR 6. SKUTECZNA BAZA, SKUTECZNE DODATKI.

Czy wiesz, że niektóre produkty – w zależności od smaku, ilości, sposobu użycia i celu ich zastosowania w kuchni – mogą tworzyć znakomitą bazę regulującą proces odżywiania i jednoczesnego utrzymywania optymalnej wagi? Pod tym kątem podzieliliśmy produkty na codzienną bazę i okolicznościowe dodatki.

Bazę żywieniową tworzą produkty neutralne, ciepłe i ochładzajace. Dodatki to gorące i zimne. Tych pierwszych używamy codziennie, drugich – z rozwagą i w niewielkich ilościach.

Poznaj podział, który stosujemy…

BLOK_zasady_11

Ciepłe produkty to brzoskwinie, czosnek, daktyle, fasola nakrapiana, fasola jaś, granaty, imbir, indyk, jęczmień, kasztany, homary, krewetki, małże, kurczaki, marchewka, ocet, orzechy włoskie, owies, pory, rzepa, ser, szynka, wino, wołowina, zielony pieprz, ziemniaki, cukier trzcinowy, żółtko jaja.

Neutralne produkty to bataty, białko jaja, brązowy ryż, buraki, chleb, ciecierzyca, cukier, czarna herbata, daktyle, fasola aduki, fasola czerwona i szparagowa, gorąca woda, groch, kapusta, łosoś, miód, mleko, morele, ostrygi, rodzynki, śliwki, wieprzowina, winogrona, wiśnie, żyto.

Ochładzające produkty to między innymi ananasy, arbuz, brokuły, cykoria, dziki ryż, gruszki, jabłka, kalafior, mango, pomarańcze, mandarynki, pszenica, rabarbar, rzepa, rzodkiewka, seler, soja, sól, szparagi, szpinak truskawki, wodorosty.

Gorące produkty to między innymi cebula, chrupki ryż, curry, czarny pieprz, czekolada, kawa, mango, masło orzechowe, masło, ostre chili, pstrąg, sezam, tłuszcz kurzy, wędzona ryba, whisky.

Wiosną i latem używamy więcej produktów odświeżających, a jesienią i zimą – ciepłych.

Świeże zioła, sałaty liściowe, kiełki i owoce w niewielkich ilościach powinny urozmaicać jadłospis o każdej porze roku, latem w ilościach większych, a zimą w mniejszych.

BLOK_zasady_10

Właściwości smaków

Gorzkie produkty ochładzają organizm, pobudzają procesy trawienne, działają przeczyszczająco. Poza tym poprawiają apetyt, obniżają poziom płynów, oczyszczają z toksyn i odchudzają.

Gorzkie produkty to m.in.: brokuły, cykoria, herbata z liści malin, kawa, ocet owocowy, piwo, rzepa, rzodkiewki sałata, seler szparagi, grejpfrut, owies, oliwki, chrzan, zielona herbata.

Słodkie produkty dają energię, ale sprzyjają odkładaniu się tłuszczu i śluzu. Bardzo słodkie pokarmy w nadmiernych ilościach osłabiają żołądek i śledzionę. Im bardziej są te organy osłabione, tym większy masz apetyt na słodycze! A trzeba pamiętać, że większość naszego jedzenia jest słodka i nie chodzi tu wyłącznie o słodycze.

Słodkie produkty to m.in.: ananasy, baranina, brzoskwinie, buraki, cukier, cukinia, daktyle, fasola, gruszki, grzyby, jabłka, jęczmień, kapusta, kukurydza, kurczak, maliny, mandarynki, marchewka, miód, mleko, morele, ogórek, orzechy włoskie oraz ziemne, owies, pomarańcze, pomidory, pszenica, ryż, ser, szpinak, śliwki, truskawki, wieprzowina, wino, winogrona, wiśnie, wołowina, ziemniaki.

Blok_zasady_12_Jola

Ostre produkty wzmagają apetyt i poprawiają trawienie.

Ostre produkty to m.in.: chili, pieprz czarny, zielony oraz cayenne, czosnek, gałka muszkatołowa, goździki, kminek, majeranek, mięta, musztarda, olej sojowy, pory, rozmaryn, rzepa, imbir, cynamon.

Słone produkty działają moczopędnie, oczyszczają organizm z toksyn i martwych komórek. Jednak nie powinno się ich spożywać w nadmiernych ilościach.

Słone produkty to m.in.: algi, jęczmień, kaczka, kraby, małże, ostrygi, proso, sardynki, sól, wodorosty.

Kwaśne produkty zatrzymują wydalanie i mają działanie obkurczające.

Kwaśne produkty to m.in.: agrest, cytryny, czarne porzeczki, granaty, grejpfruty, jeżyny, kwaśne śliwki, liczi, mango, oliwki, pstrągi, rajskie jabłka, ziele liściaste warzywa, szpinak, kefir, biały ser.

Do góry

Przeszukaj serwis