AWOKADO SPALA NADMIAR TŁUSZCZU
Awokado to takie zielone centrum, które ma w sobie wszystko, co najlepsze dla naszego zdrowia.
Jeżeli dotychczasowe próby z odchudzaniem nie powiodły się, to być może także z tego powodu, że zabrakło w nich awokado. Wiele osób omija awokado ze względu na jego stosunkowo wysoką, jak na owoc, kaloryczność. Ale… nie ma on więcej kalorii niż przysłowiowa bułka maślana czy drożdżówka.
Okazuje się, że jedzone z umiarem awokado (jedno, dwa w tygodniu) – w przeciwieństwie do drożdżówek – pomaga zgubić zbędne kilogramy. A w diecie dla zdrowia wydaje się wręcz być niezbędne! Dla zdrowia emocjonalnego również:-)
Sądząc po badaniach składu biochemicznego* awokado, można by stwierdzić, że jest to owoc niemalże idealny. Owoc, który sam w sobie może stanowić odrębny posiłek, a dodany do sałatki warzywnej nawet kilkukrotnie zwiększy wchłanianie zawartych w warzywach dwóch kluczowych przeciwutleniaczy – likopenu oraz beta-karotenu. A to za sprawą dużej ilości zdrowych tłuszczy (jedno- i wielonienasyconych) ukrytych w awokado.
To owoc wręcz naszpikowany ważnymi dla naszego organizmu komponentami! Obok dużej ilości kwasu foliowego chroniącego nasze serce, dwa najbardziej istotne walory awokado to:
- Nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas linolowy, kwas oleinowy), które chronią nasze komórki przed utratą wody. Mają głębokie działanie nawilżające na skórę i wspomagają układ odpornościowy. Poziom zawartości tych kwasów jest podobny jak w przypadku oliwek i oliwy z oliwek.
- Witaminy, mikroelementy: witamina K, błonnik, potas, kwas foliowy, witamina B6, C, miedź. Te składniki w awokado występują w dużych ilościach. Warto wiedzieć, że awokado zawiera w swoim składzie ponad 80 związków, w tym skwalen – o działaniu chroniącym serce, a także aminokwasy – budujące mięśnie.
Awokado w zdrowej kuchni
Począwszy od pasty guacamole, która świetnie smakuje z chlebem na zakwasie, przez chłodnik z awokado, sałatki i faszerowane owoc, aż po z musy z awokado.
Ale pamiętaj! Najlepsze właściwości awokado ma w wersji na surowo lub w postaci tłoczonego na zimno oleju. Jeżeli już musisz, to staraj się jak najkrócej traktować jego owoce wysoką temperaturą. Trzeba też wiedzieć, że awokado powinno się przechowywać w temperaturze pokojowej do czasu aż dojrzeje. Później należy je schować do lodówki najlepiej w szczelnym pojemniku, aby nie dochodziło do niepożądanych reakcji z tlenem.
Guacamole
- 2 dojrzałe awokado, obrane
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1-2 ząbki czosnku, drobno posiekany
- szczypta soli
- 1 łyżka drobno pokrojonej cebuli
- pół posiekanej papryczki chilli
- 2 łyżki posiekanej kolendry
- 1 pomidor, pokrojony w drobną kostkę (ale nie koniecznie)
- 3-4 łyżki oliwy z oliwek lub oleju lnianego
Bardzo prosty przepis! Dojrzałe awokado obieramy, wyjmujemy pestkę i rozcieramy w miseczce na masę. Dodajemy wszystkie składniki, mieszamy i pasta gotowa. Smacznego i na zdrowie!
* Połówka awokado zawiera średnio:
|
|
|