Owsianka
Jacek: Płatki owsiane to bogactwo witamin i minerałów. Banał, prawda? Ale spośród wszystkich zbóż, ziarno owsa jest nie tylko najbogatsze w białko, ale także wyposażone w najlepszy zestaw aminokwasów.
Ania: To nasza owsianka. :-) Taki talerz płatków owsianych na wodzie, a od czasu do czasu z jogurtem, daje komórkom mózgowym i nerwowym sporą porcję witaminy B6, wspomagającej pamięć i koncentrację oraz szybsze przyswajanie wiedzy. Z kolei witamina B1 i kwas pantotenowy przeciwdziałają zmęczeniu oraz rozdrażnieniu – objawom często pojawiającym się już po kilku godzinach pracy. Owies zawiera też substancje działające antydepresyjnie i likwidujące zły nastrój. Owsianka to nie tylko sycący i zdrowy posiłek, ale również źródło magnezu, żelaza i witamin, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Jacek: W porównaniu z innymi zbożami płatki owsiane zawierają najwięcej błonnika, a ten działa jak przysłowiowa szczotka wymiatająca z przewodu pokarmowego szkodliwe produkty przemiany materii.
Ania: I na tym zakończmy owsianą indoktrynację. :-) Teraz nasze ulubione kompozycje owsiankowe:
1. Owsianka z jabłkiem lub gruszką, żurawiną (świeżą, mrożoną lub suszoną) oraz kostką gorzkiej czekolady i świeżą miętą.
2. Owsianka z morelami i śliwkami (suszonymi, świeżymi lub mrożonymi) oraz orzechy i świeża mięta.
W obu przypadkach dodajemy cynamon do smaku i ew. dosładzamy odrobiną prawdziwego miodu.
Wszystkie składniki: płatki owsiane oraz owoce czy orzechy zalewamy wrzątkiem (lub wrzucamy na gotującą się wodę) i gotujemy na wolnym ogniu, pod przykryciem, przez 3-4minuty.
Na koniec doprawiamy cynamonem, mieszamy i przekładamy na talerz. Gdy owsianka lekko przestygnie, tak żeby można było spokojnie ją zjeść, bez poparzenia języka – dodajemy odrobinę miodu. Miód nie lubi wysokiej temperatury, bo wówczas traci swoje zdrowotne właściwości. Najlepsza dla niego temperatura: do 40 st. C.
Inne nasze propozycje z płatkami owsianymi: