Granat – owoc życia
Pociągający swoją egzotyką ale w polskiej kuchni ciągle mało popularny. Nie jest też trudny do znalezienia w dobrych sklepach czy na straganach.
A już Hipokrates, twierdził, że granat jest przydatny przy leczeniu bezpłodności i znosić objawy przekwitania, a to za sprawą zawartych w tym owocu fitoestrogenów. Proponował też swoim pacjentom spożywanie choćby 6 nasion dziennie dla podtrzymywania ogólnej kondycji.
Innym cennym składnikiem granatów jest folikulina - występująca naturalnie forma estrogenu, która jest dziś powszechnie używana w hormonalnej terapii zastępczej podczas menopauzy. Granat może być więc naturalnym preparatem łagodzącym uciążliwe objawy menopauzy.
W ostatnich latach granat i sok wyciśnięty z tych owoców doczekał się ponad 200 badań naukowych potwierdzających skuteczność działania przeciwko wolnym rodnikom, procesom zapalnym, a także chorobom serca. U osób z chorobą wieńcową, redukuje złogi i zwapnienia, obniża ciśnienie krwi, a przy tym pomaga utrzymać w ryzach poziom cholesterolu. Sok z owoców granatu łagodzi problemy trawienne i działa odmładzająco na skórę.
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badanie, w którym u 48 chorych na raka prostaty kuracja granatami zahamowała rozwój komórek nowotworowych. Z kolei w badaniu in vitro onkolodzy uzyskali zahamowanie namnażania się komórek nowotworowych u kobiet chorych na raka piersi. W innych badaniach wykazano, ze terapia sokiem z granatów spowalnia postęp demencji wywołanej chorobą Alzheimera.
Nasza propozycja kulinarna: