Duszeniaki warzywne
Ania: Warzywa w zdrowej diecie to nie tylko jej podstawa, to też nasz styl życia. To… nie tylko błonnik, minerały, witaminy… To także świadomość, że jesteśmy tym, co jemy – jak mawiał mistrz:-)
Przydziałową część indoktrynacji żywieniowej – dziś – umieszczam na samym końcu. Najpierw pokuszę was smacznymi obrazkami warzyw na ciepło. Surowe będą w kolejnym odcinku.
1. Kalafior, pieczarka i pomidor
2. Cukinia, pomidor i ser owczy (old)
3. Kalafior duszony w ziołach
4. Kalafior na parze z rukolą
5. Papryka, cukinia z podsmażoną cebulką sezamem i orzechami
6. Pomidor bazylią i kalarepa
7. Biała rzodkiew i pieczarki w przyprawach i ziołach
8. Kalafior, pomidor i gotowany bób. Przepis
9. Kolorowe papryki i pomidor
10. Cukinia, pomidor i papryka
11. Ratatuj - największa ilość duszonych warzyw w jednym daniu. Przepis
Każde w tych dań możemy zjeść jako samodzielne albo z dobrym pieczywem na zakwasie lub z ulubioną kaszą, albo też z mięskiem. Ważne, by warzywa łączyć tylko z jednym z dodatków. Na przykład : jeśli kasza, to już nie mięso.
Warzywa. Duszone, gotowane, pieczone i surowe też.
Gotowanie, pieczenie czy duszenie niszczy część zawartych w warzywach witaminy – to fakt – ale tylko niektóre z nich: część z grupy B oraz witaminę C. Obróbka cieplna sprawia jednak, że organizm łatwiej korzysta z pozostałych witamin i mikroelementów. Nawet jeśli część z nich zostanie utracona, to i tak reszta wchłonie się lepiej niż w przypadku surowego warzywa.
My staramy się trzymać zasady dodawania do każdego z głównych posiłków (śniadanie, obiad, kolacja) warzyw po obróbce cieplnej.
Natomiast utraconą częściowo podczas tej obróbki witaminę C i tę część z grupy B –uzupełniamy, podjadając surowe owoce i warzywa miedzy głównymi posiłkami (drugie śniadanie, podwieczorek). W taki oto prosty sposób dajemy naszemu organizmowi wszystkie potrzebne mu składniki. :-)
Więcej o tym co dają nam poszczególne warzywa znajdziecie w Warzywniku