Kategoria: 

Burak pieczony

Ania: No…, te buraki trzymają nas już kilka miesięcy. Odkąd „odkryliśmy” buraka pieczonego, praktycznie codziennie pojawia się jedno danie z buraka lub z burakiem. Czyli? Burak rządzi!

Dziś, pokażemy kilka kompozycji, które najczęściej trafiają na nasze talerze.

A jak zrobić dobrego buraka i nie narobić się? Hm… my rezerwujemy sobie 2 godziny w domu. Wybieramy 4-6 buraków, mniej więcej tej samej wielkości. Dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i takie mokre – ale w mundurkach, bez obierania - zawijamy w folię aluminiową. Wkładamy do piekarnika i pieczemy w temperaturze 190-200 st., zapominając o burakach na ok. dwie godziny. Tu uwaga – lepiej ustawić sobie jakiś budzik/przypominacz – bo faktycznie buraki lubią jak się o nich zapomina;-)

Po dwóch godzinach wyjmujemy buraki z piekarnika, odwijamy z foli i kładziemy na talerzu do ostygnięcia. Oczywiście można przyrządzać z nich smakołyki gdy tylko przestaną parzyć ale my najczęściej pieczemy wieczorem, stygną sobie w nocy, a od rana zaczynamy ucztę.

Dwa buraki na śniadanie, a dwa kolejnego dnia na obiad. Upieczone spokojnie mogą przetrwać w lodówce 3-4 dni.

Pieczone buraki świetnie pasują do ryby, do jajecznicy, do ziemniaków, na kanapki lub jako samodzielna sałatka. Buraki lubią szczyptę soli, pieprzu, soku z cytryny, dobrego oleju np. arganowego, z pestek dyni, lub oliwę. Natomiast do sałatki z rukolą można dodać trochę ziół: oregano/bazylia/tymianek.

Spróbujcie sami, najpierw oczami:

1. Dorada z sałatką z buraka i ogórka kiszonego. 

1_dorada_burak 4

2. Piure ziemniaczane z sałatką buraka ogórka kiszonego.

1_ziemniaki_burak z ogórkiem 2

3. Tuńczyk z burakiem i cukinią.

1_tunczyk_burak_cukinia 3

4. Dorsz z burakiem i szparagami.

1_dorsz 3

5. Jajecznica z burakiem.

1_jajowa z burakiem_oregano 6

6. Sałatka z rukolą.

buraki_salatka 2

Inne nasze propozycje buraczane:

Buraki z soczewicą

Sałatki

Buraczki z kaszą gryczaną i grzybami

Tagi: 
Do góry

Przeszukaj serwis