Kategoria: 

Mąki – sprawdzone w kuchni

Zgodnie z zasadą nr 1 naszej diety – blisko połowa tego, co jemy w ciągu dnia, to produkty z ziaren zbóż i roślin strączkowych.

Produkty z ziaren zbóż dają nam zdrową energię na cały dzień, ponieważ zawierają niezbędne witaminy, minerały oraz węglowodany. Co ważniejsze: ziarna zbożowe zawierają mało tłuszczu, a w postaci pełnoziarnistej dużą ilość błonnika, który ułatwia trawienie i oczyszcza organizm. Dobre produkty zbożowe usuwają z organizmu toksyny, zły cholesterol, złogi, które niszczą zdrową tkankę i mogą być źródłem chorób.

Do przyrządzania potraw najczęściej i w największych ilościach używamy mąki pełnoziarnistej, czyli takiej, która powstała z całych ziaren zbóż, łącznie z łuską i kiełkiem. To w nich bowiem kryje się najwięcej ważnych składników: błonnika, witamin, minerałów i substancji bioaktywnych.

Z ziaren zbóż uzyskuje się nie tylko mąkę, ale też otręby, a mąka zawierająca domieszki otrębów jest bardziej wartościowa z punktu widzenia dietetycznego, ponieważ jest znacznie bogatsza w błonnik w porównaniu z mąką oczyszczoną.

Nasze ulubione gatunki mąki to typ 2000 – żytnia i pszenna

Żytnią stawiamy jednak wyżej niż mąkę pszenną, z kilku powodów. Dzięki zawartości alkaloidów obniża cholesterol i zapobiega miażdżycy. Zawarte w ziarnach żyta lignany zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Zawartość skrobi w ziarnie żyta jest mniejsza niż w ziarnie pszenicy, co pomaga nam w optymalizacji wagi. Wyższa zawartość minerałów i witamin reguluje i przyspiesza przemianę materii, a dwie kromki chleba żytniego z pełnego przemiału pozwalają najeść się szybciej niż dwie kromki np. jasnego chleba pszennego.

Mąka Melvit

Pszenna typ 2000 – mąka z pełnego przemiału – też zawiera minerały, witaminy z grupy B1 i B2, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i witaminę PP, która odpowiada za rozkład węglowodanów. Jednak ilość skrobi w pszenicy stawią ją na drugim miejscu naszego podium.

Kolejne ulubione mąki, które zawsze muszą być pod ręką, to żytnia typ 720, owsiana i gryczana.

Owsianą niełatwo jest kupić, ale w dużych sieciach handlowych powinniśmy ją znaleźć w stałych dostawach. Mąka owsiana zawiera śladowe ilości glutenu i jest bogata w błonnik, witaminy z grupy B, żelazo, wapń i nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest bardzo zdrowa, dlatego często dodajemy ją do naszego chleba lub naleśników.

Mąka 2 Melvit

Gryczana również nie zawiera glutenu, ma dużo soli mineralnych i witamin z grupy B. Zawiera też przeciwutleniacze, które zapobiegają rozwojowi nowotworów i miażdżycy. Najczęściej dodajemy ją do pszennych wypieków np. pierogów, naleśników, racuchów, makaronu, ale też do chleba. Nadaje potrawom przyjemny posmak, który zna każdy miłośnik kaszy gryczanej.

Nasze przepisy z dobrej mąki:

Chleb z bakaliami 

Chleb z ziarnami 

Racuchy 

Szarlotka lub czekoladowa babka 

Murzynek z daktylami 

Do góry

Przeszukaj serwis